Tak twierdzi, niestety, wielu lekarzy. Chetnie przypisują (Ritalin, Concerta i Medikinet) specyfiki zawierające Methylphenidate i Dexmethylphenidate, tj.: substancję przypisywaną nadaktywnym już od kilkudziesięciu lat. Ale dopiero w lecie 1994 roku udało się Norze Volkow, lekarzowi-psychiatrze z Brookhaven National Laboratory w Nowym Jorku, uzyskać wstępne informacje o tym, jak metylophenidat wpływa na mózg. Mianowicie blokuje on funkcje pewnych białek transportowych i zwiększa stężenie neuroprzekaźnika o nazwie dopamina w synapsach - działając podobnie jak kokaina. Metylofenidat pozostawia w mózgu trwałe ślady. Naukowcy pod kierownictwem neurologa z Getyngi Geralda Hüthera podawali młodym szczurom ten specyfik, a kiedy zbadali mózgi dorosłych osobników, stwierdzili u nich w pewnych obszarach mózgu zmniejszoną o połowę liczbę białek transportujących dopaminę. Jej niedobór mógłby w przyszłości wywoływać chorobę Parkinsona. Od tamtych zamierzchłych czasów pojawiły się nowe "mózgowe chemikalia":

Amphetamine, Dextroamphetamine, Lisdexamfetamine dismesylate, Methamphetamine, Atomoxetine, a kolejne pewnie już powstają.

Wśród zaobserwowanych skutków ubocznych, z jakimi należy się liczyć przy przyjmowaniu tych „leków”  to:

                                     DZIECI I MŁODZIEŻ

Bardzo często:

brak apetytu, ból brzucha, wymioty.

Często:

grypa, wczesne budzenie się, drażliwość, wahania nastroju, zawroty głowy, senność, rozszerzenie źrenic, zaparcie, niestrawność, nudności, zapalenie skóry, świąd, wysypka, zmęczenie, zmniejszenie masy ciała.

Niezbyt często:

zachowania samobójcze, agresja, wrogość, chwiejność emocjonalna, kołatanie serca, przyspieszenie akcji serca, nagła śmierć u pacjentów nie zdiagnozowanych pod kontem kardiologicznym.

                                           DOROŚLI

Bardzo często:

zmniejszenie łaknienia, bezsenność, suchość w jamie ustnej, nudności.

Często: 

zaburzenia snu,zawroty głowy, zatokowy ból głowy, kołatanie serca, częstoskurcz, uderzenia gorąca, ból brzucha, zaparcie, niestrawność, wzdęcia, zapalenie skóry, wzmożona potliwość, zaburzenia oddawania moczu,zapalenie gruczołu krokowego, bolesne i nieregularne miesiączkowanie, zmniejszenie libido, zaburzenie erekcji, impotencja, zmęczenie, letarg, dreszcze, zmniejszenie masy ciała.

Niezbyt często:

uczucie zimna w kończynach, udary mózgu, zawał serca, nagła śmierć u pacjentów nie zdiagnozowanych pod kontem kardiologicznym.  

Zarówno u dzieci jak i dorosłych, po zaprzestaniu brania leku, wystepuje efekt odstawienia. Bardzo gwałtowny powrót wszelkich objawów, juz po kilku godzinach. Te "leki" usuwają lub zmniejszają objawy, nie naprawiając ich źródła. Są podobne do tabletki na ból głowy.   

 Szkoła i dom jest rzeczywiście tym miejscem, gdzie skuteczność "mózgowej chemii" jest najbardziej widoczna. W ciągu kilkunastu minut dzieci się uspokajają, potrafią trzymać pióra i długopisy bez skurczu mięśni dłoni i nie przeszkadzają nauczycieom w prowadzeniu lekcji. W domu zaś rodzice mają chwilę "spokoju". Wciąż jednak nie wiadomo, jak ten "szybki efekt" przekłada się na psychikę człowieka, gdy dziecko stanie się dorosłym. Bo jak działa na zdrowie to już niestety wiadomoJest to o tyle istotne, że zapewnienie "stałego" efektu poprawy wymaga stałego zażywania leku.Niestety, jak wynika z naszych obserwacji i relacji rodziców dzieci z problemami ADHD, nauczyciele, dla zapewnienia sobie spokoju w klasie, wręcz żądają podawania tych specyfików dzieciom i młodzieży. Widać ich troskę o własny spokój, realizację materiału nauczania , statystyki, itp.a nie widać troski o szeroko pojęte zdrowie i dobro ucznia.Nauczyciele albo nic nie wiedzą o zagrożeniach z tym zwiazanych, albo celowo przemilczają niewygodne fakty. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku jest to ..... (kazdy niech sam dobierze sobie odpowiednie słowa).


    We wrześniu 2007 roku, po analizie blisko 500.000 danych klinicznych podawania leków na ADHD u dzieci i dorosłych, dwie poważne amerykańskie agencje rządowe FDA (Food and Drug Administration) oraz AHRQ(Agency for Health Research and Quality) opublikowały następującą listę:

  • Adderall Tablets ...(mixed salts of a single entity amphetamine product)..............Tablets
  • Adderall XR .........(mixed salts of a single entity amphetamine product)..............Extended-Release Capsules
  • Concerta ............(methylphenidate hydrochloride).......................................Extended-Release Tablets
  • Daytrana ............(methylphenidate).........................................................Transdermal System
  • Desoxyn .............(methamphetamine hydrochloride) ....................................Tablets Label
  • Dexedrine ...........(dextroamphetamine sulfate) ..........................................Spansule Capsules and Tablets
  • Focalin ...............(dexmethylphenidate hydrochloride)..................................Tablets
  • Focalin XR ...........(dexmethylphenidate hydrochloride)..................................Extended-Release Capsules                        
  • Metadate CD ........(methylphenidate hydrochloride).......................................Extended-Release Capsules
  • Methylin .............(methylphenidate hydrochloride).......................................Oral Solution
  • Methylin .............(methylphenidate hydrochloride).......................................Chewable Tablets
  • Ritalin ................(methylphenidate hydrochloride).......................................Tablets
  • Ritalin SR ............(methylphenidate hydrochloride).......................................Sustained-Release Tablets
  • Ritalin LA ............(methylphenidate hydrochloride).......................................Extended-Release Capsules
  • Strattera .............(atomoxetine hydrochloride)............................................Capsules
  • Nazwa Handlowa ..(substancje aktywne).....................Sposób dawkowania (tabletki, kapsułki, żelki, plastry naskórne,w płynie)

Raport szczególowo informował o skutkach uboczych poszczególnych leków. W związku z powaznym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów, leki te (juz od 2006 roku) muszą mieść specjalne oznaczenie wymagane przez FDA(przy dopuszczeniu do obrotu handlowego)-BLACK BOX LABEL (patrz GALERIA).  


 Trzeba zdawać sobie sprawę z istniejącego ryzyka, przy podawaniu i zażywaniu tych leków. I robić to z rozwagą i pełną odpowiedzialnością za nasz los i los naszych dzieci. W przypadku wątpliwości sugerujemy terapie alternatywne. Taką jest terapia Neurofeedback (bez lekowa i bezinwazyjna i bez skutków ubocznych). Warto ja wspierać suplememtami diety i zaawansowanymi neurologicznymi lekami homeopatycznymi. Obie formy oddziaływania na pacjenta wzmacniają działanie tak prowadzonej neuropterapii która daje trwałe w czasie efekty.

Dla ciekawskich polecam  http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=8woz3KbwJB4 (po angielsku)

Powrót

  
 
    NEUROFEEDBACK 



  NEUROBIK




  RSA BIOFEEDBACK

                  ODPOWIEDZI NA PYTANIA

Jeśli nasza odpowiedź nie satysfakcjonuję Cię, skonkretyzuj pytanie i przeslij je z zakładki "KONTAKT".